„The Beatles“ dainos – V. Pociūno atminimui

Leonidas Donskis Vilniuje, greta prezidento rūmų, dainavo „The Beatles“ dainas

Prezidentas Donskio „bitlų“ nesiklausė

Leonidas Donskis ketvirtadienį Vilniuje greta prezidento rūmų dainavo „The Beatles“ dainas – taip jis minėjo karininko Vytauto Pociūno mirties metines. Prezidentas Valdas Adamkus apie renginį žinojo ir jam pritarė, tačiau koncerto paklausyti neišėjo.

Andriaus Petrulevičiaus nuotr. | Alfa.lt

Andriaus Petrulevičiaus nuotr. | Alfa.lt

„Užuot vien tik kalbėjęs ir rašęs, pagaliau atidaviau pagarbos duoklę tais būdais, kuriais atiduočiau pagarbą draugui ar artimam žmogui – dainavimu. Jaučiuosi padainavęs mylimas dainas, pagrojęs su muzikantais, kurie mane sužavėjo, ir atlikęs žmogišką bei pilietinę pareigą. Man atrodo, aš privalėjau tai padaryti“, – po koncerto Alfa.lt sakė L. Donskis.

Paklausyti dainų atėjo keli šimtai žmonių, dauguma jų nuo kaitrios saulės bandė pasislėpti po medžiais. Bet politikai ir visuomenės veikėjai stovėjo po saule prieš žiniasklaidos kameras – tai buvo daugiausia konservatoriai, taip pat judėjimo „Piliečių santalka“ nariai. Renginį organizavo minėtas judėjimas kartu su M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondu.

Atokiau, įsimaišiusi į žmonių minią, ašaras braukė V. Pociūno našlė Liudvika.

„Man atrodo, mūsų garbės reikalas yra į tai, kad V. Pociūnui žuvus už valstybę jo žūtis buvo pasitikta ne pagarbos ženklais, o šmeižtu, reaguoti priešingais metodais. Parodėme, kad už atmintį galima kovoti ne priešiškomis retorikomis, o muzika ir pagarba“, – dėstė L. Donskis.

Adamkus neišėjo

Nors minioje buvo matyti prezidento V. Adamkaus kanceliarijos darbuotojų, paties šalies vadovo nebuvo. Pagal oficialiąją darbotvarkę, V. Adamkus turėjo po valandos dalyvauti netoliese vykusiame renginyje.

„Nesitikėjau, kad prezidentas išeis. Pakanka to, kad jis žinojo ir pritarė šiai akcijai. Man atrodo, kad V. Adamkus pasielgė taktiškai ir supratingai: jo pasirodymas galėjo būti interpretuotas kaip politinis gestas ar viešųjų ryšių akcija“, – sakė L. Donskis.

Jis užtikrino, kad nebando konfrontuoti su šalies vadovu – renginio vietą parinko ne jis, o organizatoriai.

„Būtų buvę labai gražu, jei būtų išėjęs (V. Adamkus – Alfa.lt)“, – žurnalistams svarstė europarlamentaras Vytautas Landsbergis. – Jei jis yra rūmuose – tai gal žiūrėjo pro langą, gal girdėjo muziką, gal širdimi dalyvavo.“

Rinkosi gražias ir intymias dainas

Koncertas truko pusvalandį, L. Donskis su akustinių gitarų kvartetu pagrojo tik penkias dainas.

Trys jų buvo „The Beatles“ dainos: „Hey Jude“, „Let it Be“ bei „Yesterday“. Pirmąsias dvi atliko tik L. Donskis su gitara, paskutiniąją jis grojo su kvartetu.

„Tai mano mylimos dainos – jaučiau, kad būtent tokias geriausia dainuoti šioje situacijoje. Pasirinkau gražias, intymias dainas, nes linksmų dainuoti negalėjau“, – aiškina L. Donskis.

Taip pat kvartetas pagrojo „Metallica“ dainos „Nothing Else Matters“ instrumentinę versiją, vieną akademinės muzikos kūrinį ir airiškų melodijų popuri.

Muzikantai kartu repetavo tik vieną valandą prieš koncertą – kvartetas L. Donskiui pristatė savo sukurtą „Yesterday“ aranžuotę, muzikantai mokėsi kartu ją groti.

L. Donskis Alfa.lt svarstė, kad nors dainoje „Let it Be“ dainuojama apie susitaikymą su esama būkle – jis nenorėjęs pasakyti, kad reikėtų susitaikyti su V. Pociūno bylos baigtimi.

„Lietuviškai daina vadinasi „Tebūnie“. Jokiu būdu nenorėjau pasakyti, kad „tebūnie“ taip, kaip nusprendė kažkokia galią turinti asmenų grupė. Greičiau norėjau pasakyti, kad „tebūnie“ V. Pociūno žūties tyrimo byla, „tebūnie“ jo atminimas, ar „tebūnie“ darbai, kuriais jis tikėjo“, – kalbėjo L. Donskis.

Sadūnaitė dalijo savo teisybę

Renginį stebėjo konservatorių garbės pirmininkas V. Landsbergis, partijos pirmininkas Andrius Kubilius ir roko grupės marškinėliais pasidabinęs partijos Vilniaus skyriaus vadovas Kęstutis Masiulis. Taip pat minioje buvo buvęs kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis, keli Sąjūdžio laikų aktyvistai, „Piliečių santalkos“ vicepirmininkas Darius Kuolys ir jos aktyvus narys Romas Sakadolskis.

Aikštės pakraštyje buvusi disidentė Nijolė Sadūnaitė žmonėms dalijo atšviestus žiniasklaidos straipsnių rinkinius, kuriuose, kaip ji sakė, atskleidžiama tiesa „apie Pociūną, apie Paksą, apie Terlecką“. Viename iš dalinamų lapų buvo iš Alfa.lt tinklapio atspausdinti V. Landsbergio tekstai. „Netrukdykite, darbą dirbu“, – nuo žurnalistų gynėsi N. Sadūnaitė.

Andrius Sytashttp://www.alfa.lt/straipsnis/147770/#.U0PHo6h_vng#ixzz2yHsrozfO

Daugiau apie šį renginį:

http://lzinios.lt/lzinios/Lietuvoje/pakto-smekla-vis-dar-virs-lietuvos/111530

 http://kauno.diena.lt/dienrastis/kita/juoda-priespriesos-diena-50011#.U0LenqiSzFA

Nuotraukos iš renginio:

http://www.fotokronika.lt/fotografija/index/id/29009/search/LE