Romansai Prezidentui

Užulėnyje paminėtos 138-osios Antano Smetonos gimimo metinės

Rugpjūčio 12 dieną į Antano Smetonos gimtinę Užulėnyje (Ukmergės r.) jau tradiciškai rinkosi svečiai, pasipuošę tarpukario laikų aprangomis ir aksesuarais. Čia vyko pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos 138-ųjų gimimo metinių minėjimas. Renginio organizatoriai pasirūpino, kad šventinės puotos dalyviai pajustų XX a. tarpukario laikmečio atmosferą.

Šventiniai renginiai prasidėjo dar Ukmergėje, kur ankstyvą rytą Vienuolyno gatvėje pradėjo buriuotis dviračių sporto entuziastai. Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centras, drauge su partneriais: Ukmergės rajono savivaldybe bei Ukmergės kultūros centru, jau ketvirtą kartą organizavo tradicinį dviračių žygį, skirtą prezidento Antano Smetonos gimimo metinių minėjimo progai.

Šiais metais žygis sulaukė nemažo ukmergiškių susidomėjimo. 32 dalyviai drauge įveikė 30 kilometrų iki Prezidento gimtinės Užulėnyje. Į šventinį renginį dviratininkai atvyko pakeliui aplankydami Taujėnų dvarą, Taujėnų girininkiją, partizanų aukų atminimo paminklą. Kad kelionė neprailgtų, poilsio minutėmis dviratininkai vaišinosi pyragu ir arbata.

Lėne, Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, buvo aukojamos Šv. Mišios. Po jų visi rinkosi prie Antano Smetonos tėviškės sodybos pamatų. Atvykstančius su dainomis pasitiko tautinis ansamblis „Pyniava“. Sveikinimo kalbas šventės proga sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas bei Seimo narys Gintaras Songaila, kuris išsakė lūkesčius, kad laikui bėgant ši šventė sulauktų vis didesnio visos Lietuvos žmonių susidomėjimo. Į šventinį minėjimą atvyko dviračių žygio dalyviai, kuriuos sutiko ir padėkomis apdovanojo rajono meras.

Šiemet Smetoninės vyko Užugirio mokyklos kieme, kuriame surengta teatralizuota gimimo dienos puota. Atvykstančius svečius pasitiko pats Prezidentas Antanas Smetona su žmona Sofija. Sveikinimus prezidentui išsakė įvairių tarpukario Lietuvos organizacijų, judėjimų bei būrelių atstovai. Teatralizuotoje renginio programoje buvo pristatytas pirmasis laikraščio „Smetoniškos žinios“ numeris, kurį įsigiję galėjo sužinoti visas prieškario naujienas.

Iš visų susirinkusių, šventiškai pasipuošusių damų išrinkta gražiausia Užugirio kiemo ponia. Renginio dalyviai buvo vaišinami patiekalais, kuriuos ypač mėgo Antanas Smetona: šaltibarščiais, bulvėmis, silke bei varške, obuolių kompotu, žirnių koše. Užugirio krašto muziejuje veikė Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės trofėjų paroda.

Vie­ni iš ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­rių – M. K. Čiur­lio­nio kul­tū­ros ir pa­vel­do fon­das – pa­do­va­no­jo jau­ni­mo teat­ro ak­to­rių an­sam­blio „Be gri­mo“ kon­cer­tą.Programoje „Romansų vakaras“ skambėjo partizanų dainos, lietuviški „smetoniško“ laikotarpio romansai, rusų bei kitų tautų romansai.

Šventės organizatoriai kiekvienais metas ragina dalyvius įsijausti į renginio dvasią pasipuošiant romantiškais Smetonos laikų rūbais ir aksesuarais, ir taip prisidėti prie šventinės nuotaikos sukūrimo. Šiemet, kaip niekad daug žmonių sutiko žaisti pagal organizatorių taisykles, o kaip dovana jiems buvo surengta nuotaikinga, tarpukario laikotarpį atkartojanti fotosesija.

Tikimasi, kad kitais metais tradicinė šventė vyks naujai renovuotame pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dvare.

Živilė Mockutė

http://www.delfi.lt/pilietis/naujienos/uzulenyje-paminetos-138-osios-antano-smetonos-gimimo-metines.d?id=59314717

Smetonos dvaras