Pulkininko Vytauto Pociūno atminimui

Daukanto aikštėje, Vilniuje, ir vėl skambės žuvusiam pulkininkui skirta muzika: fleita gros Justina Orlovskytė, dainuos Gytis Paškevičius

Piliečių Santalka ir M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas

KVIEČIA PAGERBTI PULKININKO VYTAUTO POCIŪNO ATMINIMĄ

Prieš trejus metus Baltarusijoje žuvo Lietuvos saugumo karininkas Vytautas Pociūnas. Aukščiausi šalies pareigūnai tuomet teigė, kad ištirti šios žūties aplinkybes – valstybės garbės reikalas. Deja, Lietuvos teisėsauga iki šiol to nėra padariusi.

Piliečių Santalka ir M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas jau trečius metus kviečia visus savo valstybei neabejingus piliečius pagerbti Vytauto Pociūno atminimą.

Rugpjūčio 23 d., sekmadienį, 17 valandą, Daukanto aikštėje, Vilniuje skambės žuvusiam pulkininkui skirta muzika.

Fleita gros Justina Orlovskytė.

Dainuos Gytis Paškevičius.

2009 08 21 „Ryto allegro“ per „Klasikos“ programą, http://www.lrt.lt/radio

„Jau trečią kartą S. Daukanto aikštėje Vilniuje skambės koncertas, skirtas pulkininko Vytauto Pociūno atminimui. Pernai čia skambėjo smuikininko Martyno Švėgždos fon Bekerio atliekama muzika, dainavo folkloro ansamblis „Kupolė“, užpernai bitlų dainas atliko filosofas Leonidas Donskis. Šiemet koncertuos fleitininkė Justina Orlovskytė, dainuos Gytis Paškevičius. Ką apie šią iniciatyvą – muzikinę pilietinę akciją, kurią rengia Piliečių santalka ir M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas, mano kultūros žmonės, kodėl jie eina į tokius renginius, ar tai yra jų pilietinės pozicijos išraiška – pokalbis studijoje su teatrologe, mokslininke ir pedagoge profesore Irena Veisaite, M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo atstovu Gintautu Ivinsku, kompozitoriumi Osvaldu Balakausku ir režisieriumi Jonu Jurašu.“

Sekmadienį Vilniuje prie prezidentūros akcija V. Pociūnui atminti

2009-08-22

Rytoj jau trečią kartą S. Daukanto aikštėje Vilniuje skambės koncertas, skirtas pulkininko Vytauto Pociūno atminimui.

Pernai čia skambėjo smuikininko Martyno Švėgždos fon Bekerio atliekama muzika, dainavo folkloro ansamblis „Kupolė“, užpernai bitlų dainas atliko filosofas Leonidas Donskis. Šiemet rugpjūčio 23 d., sekmadienį, 17 valandą, Daukanto aikštėje, Vilniuje ir vėl skambės žuvusiam pulkininkui skirta muzika. Fleita gros Justina Orlovskytė, Dainuos Gytis Paškevičius.

Šią iniciatyvą – muzikinę pilietinę akciją, rengia Piliečių santalka ir M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas. Mintis būtent tokiu subtiliu būdu pagerbti pulkiniko atminimą prieš trejus metus kilo fondo atstovui Gintautui Ivinskui.

Pasak jo, poreikis pagerbti tragiškai ir iki šiol neaiškiomis aplinkybėmis žuvusio pulkininko atminimą buvo toks natūralus, kad net nekilo klausimų, ar tai tinka prie fondo vykdomos veiklos. „Laikomės nuostatos, kad jei esame Lietuvos piliečiai ir jaučiamės už ją atsakingi bei manome, kad mūsų veiksmai gali kažką pakeisti, tai būdami kultūros žmonės šalia savo pagrindinės profesijos bei veiklos galime ir turime skatinti pilietiškumą.“ – radijo laidoje „Ryto allegro“ kalbėjo akcijos iniciatorius.

V.Pociūnas kultūros žmonių tarpe turėjo daug draugų, bičiulių. Jo artimieji taip pat buvo glaudžiai susiję su kultūros ir meno pasauliu, tad neatsitiktinai pilietinei akcijai jau nuo pat pirmųjų metų buvo pasirinkta tokia subtili, tačiau tuo pat metu ir labai paveiki pilietinės akcijos forma.

„Iškėliau vienintelę sąlygą – kad renginio metu nebūtų jokių politinių kalbų ar „lipimo ant bačkos“. Juk svarbiausia, kad visas dėmesys būtų skiriamas deramam pulkininko atminimui“ – laidoje sakė G.Ivinskas.

V. Pociūno žuties tyrimas iki šiol nėra baigtas, o mirties aplinkybės vis dar neaiškios, tad ši akcija, ne tik pulkininko atminimo pagerbimas, bet ir savotiška tyli pasipriešinimo forma.

„Gyvename žodžių devalvacijos laikais, kai kalbomis ir žodžiais niekas nebetiki. Tad norint kažką pasakyti, reikia ne sakyti tikrąją to žodžio prasme, o ieškoti kitų būdų perduoti savo žinią. Todėl einu į S.Daukanto aikštę kasmet ne tik tam, kad pagerbčiau šio man taip brangaus žmogaus atminimą, bet tai tuo pačiu yra ir mano protesto išraiška“ – sakė radijo laidoje dalyvavusi teatrologė, mokslininkė ir pedagogė profesorė Irena Veisaitė.

Pasak profesorės, didelė dalis visuomenės yra pasipiktinusi ir nusivylusi tuo, kaip sprendžiama pulkininko žuties byla: „Visi pradedame jaustis nesaugūs, kai matome, kaip vyko šios bylos tyrimas, ir kaip po mirties buvo apšmeižtas V. Pociūnas.“.

Anot kompozitoriaus Osvaldo Balakausko, V. Pociūno žūties tragedija, tai ne vien asmeninė jo šeimos ir artimųjų drama. Tai visos Lietuvos tragedija, kurios nedera pamiršti, kol tyrimas nėra baigtas ir tiek daug dalykų nutylima. „Man atrodo, kad nepasitikėjimas ir neviltis, kuri šiandien sklando po mūsų kraštą yra bent iš dalies nulemta ir šioje byloje taip aiškiai pasimačiusio visos tiesos nepasakymo.“ – kompozitoriui laidoje antrino profesorė I.Veisaitė.

Todėl visos visuomenės, tarp jų ir kultūros žmonių aktyvus pilietiškumas yra būdas ne tik atiduoti pagarbą žuvusiam pulkininkui, bet apskritai parodyti, kad žmonėms ne vis vien kas vyksta Lietuvoje. Pasak I.Veisaitės, labai svarbu, kad apie akciją sužinotų ir joje dalyvautų ne tik pulkininko artimieji, draugai ir bičiuliai, bet ir visa visuomenė, ypač jaunimas.

Labai svarbu, kad tam abejingi nelieka bei iniciatyvos imasi kultūros žmonės, nes „juk tikra kultūra visada gina svarbiausias moralines ir egzistencines vertybes ir todėl ji šiandien mums tokia reikšminga“ – reziumavo profesorė.

Lina Valantiejūtėhttp://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F98781

Daugiau apie šį renginį:

http://www.alfa.lt/straipsnis/10287281/#.U0PlU6h_vng

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/vsd-karininko-vpociuno-zuties-metines-paminetos-koncertu-prie-prezidento-rumu.d?id=23703109

Nuotraukos iš renginio