Perki puodelį – remi paminklą

Reikėtų tiek lėšų, kiek kainuoja 30 kubinių metrų betono, – maždaug 6 tūkst. litų

Perki puodelį – remi paminklą

Gintarė MICEVIČIŪTĖ, „Lietuvos rytas“, „Sostinė“, 2009.06.29

Baltuosius stulpus, kurie žymėjo istorinę miesto ribą, norintys atkurti entuziastai ėmėsi darbuotis iš peties. Jau renkamos lėšos šiam projektui įvykdyti. Istorinius Baltuosius stulpus sostinėje atkurti siekia M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas bei etnologas Libertas Klimka.

Nors tokių miesto riboženklių anksčiau buvo prie kelių įvažiavimų į sostinę, projekto iniciatoriai kol kas norėtų atkurti bent vieną stulpą. Pasak L. Klimkos, šis projektas pigus, jam reikėtų tiek lėšų, kiek kainuoja 30 kubinių metrų betono, – maždaug 6 tūkst. litų.

„Aišku, dar reikėtų padaryti formą betonui lieti. Gal atsirastų kas nors iš meno žmonių, kurie išlietų Vytį. Norėtųsi, kad jis būtų iš bronzos. Tai būtų brangiausia projekto dalis“, – sakė L. Klimka.

Betoninis stulpas stovėtų Savanorių prospekto pradžioje, netoli S. Konarskio gatvės. Tai – 20-30 metrų toliau, negu anksčiau stovėjo vienas iš stulpų. Mat nustatyta, kad tiksli vieta dabar yra Savanorių prospekto viduryje, o išdygęs paminklas trukdytų eismui.

Projekto iniciatoriai miestiečiams jau pristatė puodelius su Baltųjų stulpų atvaizdu. Juos pirkdami gyventojai parems stulpo statybą.

Jei neatsiras prie sumanymo norinčių prisidėti verslininkų iš Vilniaus, viena Kauno bendrovė stulpo statyboms žada padovanoti betono.

Gauti lėšų iš sostinės savivaldybės projekto iniciatoriams sudėtinga, mat Baltųjų stulpų atstatymui nepritaria paminklosaugininkai. „Paminklosaugininkai žiūri į tai skeptiškai, nes tai nėra restauracija. Tačiau istoriografinės medžiagos, kaip stulpai atrodė, yra pakankamai – nuotraukų, piešinių“, – entuziastingai kalbėjo L. Klimka.

Vartai, žymėję miesto ribą, ilgiausiai išsilaikė dabartinėje J. Basanavičiaus gatvės ir Savanorių prospekto sankryžoje. Jie šioje vietoje stovėjo nuo XVIII amžiaus, o nugriauti buvo po Antrojo pasaulinio karo. Vartų viršų puošė iš bronzos nulieti Vyčiai. Caro valdymo metais jie buvo pakeisti dvigalvių erelių statulomis.