M. K. Čiurlionis prabilo džiazo ritmais

Tarptautinę šeimų dieną, gegužės 15-ąją, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje liejosi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzika, tačiau ji skambėjo kitaip.

M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas klausytojus pakvietė į garsiojo kūrėjo muziką pažvelgti iš džiazo interpretacijų perspektyvos, drąsios ir unikalios, pastaruoju metu susilaukiančios vis daugiau simpatijų.

Kompozitoriaus preliudus improvizacijomis apipynė Druskininkų džiazo ansamblio muzikantai, kurie jau puoselėja planus išleisti ir M. K. Čiurlionio kūrinių džiazo interpretacijų kompaktinę plokštelę, koncertuoti užsienyje.

Įdomus iššūkis

Nemokamą koncertą Rietave surengę džiazo muzikantai pripažįsta, kad interpretuoti M. K. Čiurlionio muziką yra sudėtinga, bet nepaprastai įdomu.

Projekto „Čiurlionis kitaiP“ idėja kilo rengiant druskininkiečio muzikanto Lino Bankausko autorinį koncertą pernai pavasarį. Repeticijos vyko kurorto M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus patalpose ir kaip „duoklę“ tiems namams buvo nuspręsta atlikti vieną M. K. Čiurlionio preliudą.

„Publikai patiko interpretacija, o Druskininkų M.K.Čiurlionio memorialinio muziejaus vadovas Darius Joneika pasiūlė nesitenkinti vienu kūriniu. Su ansambliu parengėme dešimties kūrinių improvizacijas. Tiksliau – tai M. K. Čiurlionio preliudų citatos, motyvai, apipinti džiazo garsais“, – LŽ aiškino improvizacijų aranžuotojas gitaristas L. Bankauskas.

Kartu su juo muzikuoja Tomas Čiukauskas (tenorinis saksofonas), Ričardas Meškerys (bosinė gitara), Valdas Meškerys (mušamieji) ir Briuselio karališkosios konservatorijos bakalauras Lukas Zinkevičius (gitara).

Muzikantų manymu, M. K. Čiurlionio kūrinius interpretuoti yra iššūkis jiems patiems, kadangi stengiamasi pateikti savaip, bet drauge ir neiškraipyti pagrindinių motyvų, atskleisti nuotaiką.

„Kartu tai ir nuolatinis ieškojimas, kaip dar galima perteikti didį kompozitorių. Išties norime jo muziką „iškrapštyti“ iš vyraujančio šablono, ją perteikti džiazo garsais ir taip priartinti prie klausytojų, sudominti jaunimą. Pradėdamas kurti aranžuotes aš M. K. Čiurlionio preliudams tarsi atradau jį iš naujo, kitaip pažvelgiau į jo kūrybą, kuria dar labiau susidomėjau“, – pasakojo L. Bankauskas.

Muzikantai tvirtina, kad tobulėti yra kur, o geriausi komplimentai po jų koncerto būna klausytojų išsakomi įspūdžiai, jog kūriniuose girdi ir M. K. Čiurlionį, ir džiazą.

Gana subtiliai apie jaunųjų druskininkiečių projektą yra atsiliepęs prof. Giedrius Kuprevičius: „M. K. Čiurlionis yra universalus ir įkvepiantis netikėtiems sprendimams kūrėjas. Todėl visai nenustebau, kai išgirdau jaunus džiazo muzikantus interpretuojant žinomus M. K. Čiurlionio motyvus.

Išgirdome jautrias improvizacijas, kurios mano klausai galėtų būti drąsesnės ir įvairesnės ritmų ar tempų atžvilgiais, tačiau ir tai, kaip ansamblis skamba dabar, verta dėmesio ir padrąsinimo. Šiandien sakau – gražu, ryt, tikiuosi, sakysiu – puiku“.

Druskininkų džiazo kolektyvas savo interpretacijas jau yra pristatęs Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Zyplių dvaro sodyboje Šakių rajone. Birželio 6-ąją koncertas planuojamas Nidoje per Thomo Manno festivalį.

„Norėtume savo programą nuvežti ir į Varšuvą, Leipcigą, Sankt Peterburgą – vietas, kuriose gyveno ir mokėsi kompozitorius. Dar viena siekiamybė – pabandyti parengti bendrą programą su M.K.Čiurlionio proanūkiu pianistu Roku Zubovu. Jis skambintų fortepijonu M. K. Čiurlionio kūrinius, o mūsų ansamblis įsiterptų tų pačių kūrinių interpretacijomis. Būtų toks dialogas tarp kūrinio-originalo ir jo improvizacijos. Tokiu būdu žmonės galėtų palyginti kompozicijas, būtų įdomiau“, – svarstė džiazo muzikantai.

Duoklė Oginskiams

Druskininkiečių pasirodymas sužavėjo atėjusius jų pasiklausyti rietaviškius, atvykusius svečius, tarp kurių buvo ir garsi teatro, kino aktorė Virginija Kochanskytė. „Labai įdomu pasiklausyti jaunųjų džiazo atlikėjų improvizacijų M. K. Čiurlionio kūrinių tema, jautėsi, kad jie groja iš širdies ir mėgaujasi muzika, o tai – svarbiausia“, – LŽ sakė ji.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas džiaugėsi, kad būtent Rietave vyko M.K.Čiurlionio kūrybos koncertas. „Juk mūsų muziejaus rūmuose buvo įkurta Bogdano Oginskio muzikos mokykla, o juose koncertavo ir pats M.K.Čiurlionis. Todėl mums labai svarbu žmonėms priminti apie šį iškilų kūrėją, atvežti jo muziką į Rietavą ir parodyti, kad kompozitorius nėra tarsi „užkonservuotas“ Vilniaus ar Kauno salėse“, – LŽ teigė direktorius.

V. Rutkausko manymu, tokie koncertai yra ne tik edukaciniai, jie primena, kad mes esame ne tik istorijos stebėtojai, bet ir proceso dalyviai.

„Tai, kad M.K.Čiurlionis skamba džiazo stiliumi, vienas iš būdų priartinti jo kūrybą, jo epochą prie šiuolaikinio gyvenimo. Kartu tai ir įrodymas, koks neišsemiamas Oginskių paveldo aruodas, nes jei ne Oginskiai, juk ir M.K.Čiurlionis galėjo likti niekam nežinomu savamoksliu kompozitoriumi“, – samprotavo pašnekovas.

Denisas NIKITENKA, ,,Lietuvos žinios“

http://www.lzinios.lt/Svietimas-ir-kultura/M.K.Ciurlionis-prabilo-dziazo-ritmais

Nuotraukos iš renginio http://fotoloka.lt/sventes/%E2%80%9Em-k-ciurlionis-kitaip