Kurtuvėnuose Čiurlionis suskambo kitaip

Kurtuvėnuose, minint Šv. Jokūbą, skambėjo M. K. Čiurlionio kūrinių improvizacijos. Saulėtą popietę melancholiškos kompozitoriaus miniatiūros suskambo naujai – šviesiomis džiazinėmis melodijomis, kurias grojo Druskininkų džiazo ansamblis.

Ant Kurtuvėnų parko kalniuko, nepaisant kaitros, susirinko didelis būrys muzikos gerbėjų. Į bendrą peizažą tobulai įsiliejusi muzika nepaliko abejingu nė vieno – po trumpo koncerto džiazo ansamblis buvo iškviestas biso.

Šv. Jokūbo atlaidai Kurtuvėnuose minimi kiekvienais metais, paskutinį liepos sekmadienį. Paprastai religinę šventę pažymi kasmetinis „Klojimo teatrų festivalis“, tačiau šiais metais jis įvyko anksčiau, kartu su Pasaulio sporto visiems žaidynėmis. Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis, pradėdamas koncertą linkėjo, kad Šv. Jokūbas neliktų pamirštas.

Šią programą, kurioje M. K. Čiurlionio kūrinių citatos ataidi džiazo ritmu, Druskininkų džiazo kolektyvas jau yra pristatęs Druskininkuose, Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune.

Projekto „Čiurlionis kitaip“ idėja kilo rengiant druskininkiečio muzikanto L. Bankausko autorinį koncertą pernai pavasarį. Repeticijos vyko kurorto M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus patalpose, ir kaip „duoklę“ tiems namams buvo nuspręsta atlikti vieną M. K. Čiurlionio miniatiūrą – preliudą F-moll. Rengėjų manymu ir pagal žiūrovų reakciją bei autoritetingų svečių vertinimus premjera pavyko. Tad muzikantai nutarė sudaryti ir parengti valandos trukmės M. K. Čiurlionio miniatiūrų programą „Kitaip“ – t.y. kompozitoriaus temas groti džiazo stiliumi, jas praplečiant improvizacijomis.

Pasak atlikėjų, M. K. Čiurlionio preliudų ir styginių kvarteto temos, jų citatos yra palankios improvizacinei plėtotei. Koncerto programoje – septynių M. K. Čiurlionio preliudų aranžuotės, tarp jų – ir iš Druskininkų kūrybos periodo, styginių kvarteto temų ir ekspromto citatos aranžuotės. Iš viso – devynios pjesės.

Giedriaus Kuprevičiaus teigimu, M. K. Čiurlionis yra universalus ir įkvepiantis netikėtiems sprendimams kūrėjas. „Nenustebau, kai išgirdau jaunus džiazo muzikantus interpretuojant žinomus M. K. Čiurlionio motyvus. Išgirdome jautrias improvizacijas, kurios mano klausai galėtų būti drąsesnės ir įvairesnės ritmų ar tempų atžvilgiais, tačiau ir tai, kaip ansamblis skamba dabar – verta dėmesio ir padrąsinimo. Tikiuosi, kad kils ne tik gebėjimai tvirčiau valdyti improvizacijų formą, bet ir meistrystė, be kurios ateityje gali būti labai keblu atskleisti itin gilų ir įvairų M. K. Čiurlionio muzikos pasaulio turinį“, – sako G. Kuprevičius.

Druskininkų džiazo muzikantai Linas Bankauskas (aranžuotojas ir gitaristas), Tomas Čiukauskas (tenorinis saksofonas), Ričardas Meškerys (bosinė gitara), Valdas Meškerys (mušamieji), Briuselio karališkosios konservatorijos bakalauras Lukas Zinkevičius (gitara).

http://etaplius.lt/kurtuvenuose-ciurlionis-suskambo-kitaip