Beržoro Šv.Vyskupo Stanislovo bažnyčioje

Talkininkai ir visi norintys kviečiami į atvirą renginį Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčioje Beržore, Plungės rajone

M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas, trečius metus tęsdamas nekomercinių, edukacinių, meninių renginių ciklą „NACIONALINIO PAVELDO IŠSAUGOJIMUI – AKTYVI PILIETINĖ INICIATYVA“, kartu su Žemaitijos nacionalinio parko direkcija

2008 m. liepos 25 d., 17.00 val. organizuoja TALKĄ Plokštinės miške partizanų buvimo vietose.

Norintiems dalyvauti talkoje ieškoti talkos koordinatorės Aldonos Kuprelytės (ŽNP), tel.: 8 698 12287.

2008 m. liepos 27  d., 12.00 val.

Beržoro Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčioje

(Beržoras, Platelių seniūnija, Plungės rajonas, Žemaitijos nacionalinis parkas)

pristato Lietuvos veterinarijos akademijos folkloro ansamblio „KUPOLĖ“ (vadovas Antanas Bernatonis) atliekamą programą „LIETUVOS PARTIZANŲ DAINOS“.

Veiks Fondo kaupiama grafikos darbų paroda „Aplankyti paveldo objektai“.

Renginys ATVIRAS VISIEMS ir NEMOKAMAS

Partizanų takais Plokštinėje

Pokario kovos neaplenkė ir Plokštinės miškų netoli Platelių. Liepos mėnesį čia organizuojama talka partizanų buvimo vietose. Talkininkai kviečiami tvarkyti ,,Vanagų” stovyklą Plokštinė miške, markapius Paburgėje ir Andriuškaičių kaime, kur palaidoti partizanai, Alkos rinktinės vado Stasio Bedaukio žuties vietą. Talkininkus, liepos 25 dieną (penktadienį), 17 val. kviečiame susirinkti prie kelio Plungė-Plateliai posūkio į Plokštinės raketinę bazę. Organizatoriai – M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas bei Žemaitijos nacionalinio parko administracijos kultūros paveldo skyrius. Šiais metais tai keturioliktasis M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo renginys, vykdant edukacinį, paveldosauginį, meninį projektą „Nacionalinio paveldo išsaugojimui – aktyvi pilietinė iniciatyva 2008“. Po talkos, liepos 27 dieną (sekmadienį), 12 val. talkininkai ir visi norintys kviečiami į atvirą renginį Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčioje Beržore (Platelių seniūnija, Plungės rajonas). Čia folkloro ansamblis „Kupolė“ (vadovas Antanas Bernatonis) atliks programą „Lietuvos partizanų dainos“. Programos metu yra skaitomi partizanų laiškai mylimosioms, mamoms, seserims, skaitomi prisiminimai apie rezistencinį laikotarpį, yra perpasakojami amžininkų pasakojimai, kuriuos skaito profesionalūs aktoriai ir patys dainininkai. Į tarpus, istorinę, lyrinę, meilės ir apskritai dramatišką jauseną ir nuotaiką iliustruoja partizanų dainuotos dainos ir muzika – viskas atliekama gyvai. Taip pat bus pristatyta M.K. Čiurlionio kultūros ir paveldo kaupiama grafikos darbų paroda „Aplankyti paveldo objektai“.

1944 m. rugpjūčio 15-25 dienomis prie Platelių ežero buvo surengti LLA ,,Vanagų” karinių dalykų ir partizanų taktikos mokymai. Po to visi ,,vanagai” buvo gen. Motiejaus Pečiulionio-Miškinio prisaikdinti. Buvo perskaitytas LLA vadovybės įsakymas grįžti į gimtąsias vietas ir vykdyti pasipriešinimą.

Netoli buvusios raketinės bazės senuosiuose Paburgės markapiuose yra palaidoti du partizanai, žuvę 1948 metais per sekmines Plokštinėje netoli Zuikdoubės. Partizano pavardė nėra žinoma. 1989m. kapeliuose Stasys Jundulas pastatė atminimo kryžių. Kituose markapiuose Andriuškaičių kaime, palaidotas partizanas Edvardas Balsys (1915-1947 m.). Partizanui pastatytas paminklas, kapeliuose 1991 m. Stasys Jundulas pastatė kryžių. Už Skyplaičių ežero, Paburgės kaime 1952 metais liepos 7 dieną buvo nušautas Alkos rinktinės vadas (nuo 1945 m.) Stasys Bedaukis ir partizanė Stasė Miklovaitė. Žūties vietoje pastatytas paminklas.

Aldona Kuprelytė, Žemaitijos nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėja

Nuotraukos iš renginio: