Labdaros popietė vaikų globos namuose

Mūsų fondas kviečia prisidėti prie Vilniaus Antakalnio vaikų socialinės globos namų vaikų gyvenimo sąlygų gerinimo. Iš dalies atiduodami duoklę istorijai, garsiems ar mažiau žinomiems Lietuvos kultūros kūrėjams, nacionalinio paveldo išsaugojimui, privalome pasirūpinti ir mūsų ateitimi.

Dėl vaiko padarai nepakankamai, jei nepadarai visko…

Kai žiema visu ,,pajėgumu“ žarstė sniegą jau ne rieškučiomis, o glėbiais, tarsi norėdama po juo paslėpti negeroves, jaukiuose Vilniaus Antakalnio vaikų socialinės globos namuose gerumas tirpdė net pačias atšiauriausias širdis. Sausio 31 dieną čia vykusios labdaros popietės metu siekta atkreipti dėmesį į šiuose namuose gyvenančių vaikų kasdienybę. Nors kultūrinė programa pasižymėjo profesionalumu, tačiau ne išskirtine muzika, ne nuoširdžiu aktorių pasirodymu, o būtent šioje erdvėje gyvenančių vaikų kasdienybe teko stebėtis.

Viename kambaryje – vienuolika vaikų

Šioje globos įstaigoje 5 mergaitės ir 6 berniukai šiuo metu gyvena bendrose 134 kvadr. m. patalpose. Jie neturi privatumo ir individualios erdvės, jiems sunku susikaupti, mokytis, išlikti tolerantiškais, dėmesingais ir emociškai stabiliais. Šiose patalpose – gyvenamasis ir miegamasis, rūbinė, tualetas ir dušas. Visi vaikai naudojasi bendromis, prastos techninės ir estetinės būklės patalpomis. Pastatas yra senos (pokario laikų) statybos ir dalis jo, kur gyvena būtent šie 11 auklėtinių, nepritaikyta 10 – 18 metų paauglių poreikiams. Vaikai, nepaisant lyties ir amžiaus, ankštai gyvena viename kambaryje, perskirtame tik spintomis. Deja, savivaldybė lėšų tam neskiria, o valdžios atstovai tekalba apie vaikų namų skaidymą į mažesnes šeimynas, tačiau nesusimąsto, iš kur įstaigų vadovams gauti lėšų normaliai auklėtinių buičiai pagerinti. „Turime patys „sukti galvas“, kaip surasti atliekamų pinigų (kurių nuolat trūksta) nors kažkiek pasiremontuoti“, – kasdieniškais rūpesčiais dalijasi įstaigos direktorė Elvyra Lotc.

Viešai apie vaikų, gyvenančių globos įstaigose, bėdas mėgstama šnekėti, tik retai pažadai virsta realybe. „Gerai, kad nors kartais juos prisimename, bet jiems reikia pastovaus dėmesio, – teigia Seimo narys Rimantas Jonas Dagys. – Ačiū Dievui, dar yra daug žmonių, kurie už menką atlyginimą jiems padeda, nepaisydami savo oficialių darbo valandų“. Deja, Vilniaus savivaldybėje tokių įstaigų veikla dar nėra prioritetiniu rūpesčiu. Žinoma, daug smagiau kalbėti apie metro ar tramvajaus linijų tiesimą, nei apie kasdienines vaikų globos įstaigų problemas. Kaip elgtis tokių įstaigų vadovams, jei pataupydama Vilniaus savivaldybė neperveda visų jiems priklausančių pinigų?.. Deja, Seimo nariai priversti savivaldybės administraciją raginti netaupyti ir taip nedaug turinčiųjų sąskaita. „Gerai, kad atsiranda žmonių ir organizacijų, norinčių paremti tokias įstaigas lėšomis ar organizuojant renginius, praskaidrinančius vaikų gyvenimą, – vis dar tikintis žmonių gerumu tvirtina R. J. Dagys. – Matyt, dar ilgai mūsų valstybei stigs lėšų socialinių problemų sprendimui, todėl reikia labiau skatinti visus nors po truputį asmeniškai pagelbėti žmonėms, kuriems likimas nebuvo toks palankus kaip kitiems“.

Būkite geri, jei tai įmanoma. O tai įmanoma visada!

Pūgomis siautusią penktadienio popietę nuoširdžia šiluma dvelkė muzikantų ir aktorių pasirodymai. Šiuolaikišką programą „Čiurlionis kitaiP“ iš ne pirmus metus fondo rengiamo projekto „Vakar ir visados“ – M. K. Čiurlionio kūrinius neįprastu džiazo ritmu – perteikė Druskininkų džiazo grupė. Prieš pasirodymą muzikantai vaikams išsamiai paaiškino, kaip derėtų klausytis klasikinės ir modernios muzikos, įdomiai ir šmaikščiai pasakojo apie savo instrumentus, jų kilmę. O trupės „Teatriukas“ aktoriai džiugino vaikus spalvingais kostiumais, kurie salėje sukūrė šventišką nuotaiką, „Vaikų globos namuose tai – neįprastas renginys, juk tokie profesionalūs pasirodymai paprastai vyksta filharmonijose ar garsiose arenose“, – fondo vadovo Gintauto Ivinsko iniciatyva skleisti kultūrą ir spinduliuoti rūpesčiu džiaugėsi direktorė E. Lotc. Trumpos ir paprastos pamokėlės bei profesionalus pasirodymas, direktorės manymu, – didelis įnašas į vaikų meno supratimą bei muzikinio skonio lavinimą.

Renginio pabaigoje pasirodė ir globos namų vaikai, žavėję šokių įvairove, iniciatyvumu ir vikrumu. Direktorė tvirtino, jog išvažiuodami svečiai džiaugėsi vaikų dėmesingu ir atidžiu klausymusi. Taigi ir vaikai, ir atlikėjai pajuto vieni kitų šilumą ir nuoširdumą.

Šis M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo inicijuotas renginys – Vilniaus Antakalnio vaikų socialinės globos namų rengiamo projekto „Jaukesnė aplinka vaikams“ dalis, anot jų vadovės, „tapusi labai svarbia čia gyvenančių vaikų dvasios turtinime ir kiekvieno vaiko asmenybės ugdyme“.

Kaip teigė pedagogas ir daktaras Janušas Korčakas, kadaise vadovavęs vaikų prieglaudai ir ginęs jų teises, ,,patys svarbiausi žmogaus susitikimai – tai jo susitikimai su vaikais. Skirkite jiems daugiau dėmesio, – nes niekada negalite žinoti, ką sutinkate vaiko pavidalu“. Tad kiekvienas iš mūsų galime prisidėti, jog šių jaunuolių kasdienybė taptų jaukesne, kad šiuose, naujomis spalvomis sutviskusiuose namuose, gimtų fantastiškos svajonės. Įstaigos vadovė E. Lotc tvirtina, kad erdvės pertvarkymui jau surinkta didžioji pinigų dalis, tačiau dar šiek tiek trūksta… Galbūt šie vaikai, šiandien gyvenantys ne pačiose geriausiose sąlygose, ateityje džiugins savo muzika, kūryba Lietuvoje ar net garsins mūsų šalį pasaulyje.

Ligita Šoliūnienė

Informacija norintiems prisidėti prie Antakalnio socialinės globos namų remonto:

Tel./faks.: (8 5) 234 0317, mob. 8 672 48 997;

El. paštas: info@antakalniovaikunamai.lt

Interneto puslapis: www.antakalniovaikunamai.lt

Banko sąsk.: LT84 7300 0101 1563 1565 SWEDBANK

Alionos Pavliukovič nuotraukos iš renginio